Rządowy plan wsparcia społecznego budownictwa pod tani najem

Rząd Prawa i Sprawiedliwości swoimi działaniami chce wspomagać rozwój budownictwa pod najem. Ma temu służyć program Mieszkanie Plus, który sprawi, że większą liczbę osób będzie stać na wynajem mieszkań, a nawet będą mogły w przyszłości je wykupić po atrakcyjnej cenie.

Mieszkanie Plus – założenia programu

Sztandarowy program rządu kierowany jest do osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. Ministerstwo szacuje, że jest to ok. 40% rodzin. Wśród nich znajdują się też rodziny nie mogące sobie pozwolić na wynajem mieszkania. Budowa tanich mieszkań na gruntach należących do Skarbu Państwa ma to zmienić. Będą to m.in. zasoby Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych czy spółek Skarbu Państwa, takich jak np. PKP lub Poczta Polska. Terenami tymi zajmować się będzie powstały w przyszłości Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, będąc swoistym „bankiem ziemi”. Z kolei operatorem programu będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

To tam spływać będą mogły zgłoszenia chętnych do budowy tanich, czynszowych mieszkań. Będą to mogli być deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy czy towarzystwa budownictwa społecznego. Rząd, by spełnić założenia mówiące o osiągnięciu unijnej normy 435 mieszkań na tysiąc mieszkańców, do współpracy zaprasza także deweloperów. Obecnie średnia dla naszego kraju to 363 mieszkania/tysiąc mieszkańców. Nowym sposobem wsparcia budowy czynszowych mieszkań na wynajem mają być dotacje dla gmin, które wspólnie z inwestorami będą tworzyły tanie mieszkania pod najem. Mają one wynosić 20 % łącznych kosztów inwestycji. Czynsz będzie wynosił nie więcej niż 4% wartości odtworzeniowej.

Jak kształtować się będą ceny i ile kosztować będzie budowa mieszkania?

Tanie mieszkania na wynajem powstałe na państwowych gruntach z opcją dojścia do własności mają odznaczać się bardzo konkurencyjnymi cenami. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacyjnych i opłat za media, ma wynieść od 10 zł do 20 zł za metr kwadratowy w przypadku zwykłych mieszkań na wynajem.

Dla wynajmujących z opcją docelowego wykupu mieszkania stawka czynszowa ma wynieść z kolei ok. 12 zł – 24 zł za metr kwadratowy. Z tytułu wykupu mieszkania płacą oni co miesiąc dodatkowo jeszcze 20% ceny wynajmu. Jeśli najemca zdecyduje się zrezygnować z opcji przejęcia mieszkania na własność, nadpłata ta zostaje mu zwrócona. Takie warunki cenowe najprawdopodobniej spowodują ogólne obniżenie cen mieszkań na wynajem.

Program Mieszkanie Plus w samym tylko 2018 r. ma zaowocować powstaniem 6 tysięcy lokali w 17 miastach. Wedle zapowiedzi rządowych, cena wybudowania metra kwadratowego wynosić będzie od ok. 2,5 tys. zł do 3,5 tys. zł. Będą to mieszkania blokowe pod klucz, czyli wystandaryzowane, mające tak samo wyglądać w różnych miastach Polski. Takie ceny okazałyby się mocno konkurencyjnymi wobec cen rynkowych, przez co wpływałyby pośrednio na ich poziom.

Zapisy do programu Mieszkanie Plus ruszyć mają w połowie roku 2017. Wtedy też mają być znane szczegółowe kryteria udziału w programie.

Jak wyglądają lokalizacje pod budowę bloków?

Pilotaż Mieszkania Plus realizowany przez spółkę celową BGK Nieruchomości już ruszył. Powierzchnia wstępnie wytypowanych nieruchomości wynosi ok. 67 ha. W ciągu dwóch lat może tam powstać 6 tys. mieszkań. Około ¾ lokali powstałych w ramach pilotażu umiejscowionych będzie w dwóch województwach: śląskim i wielkopolskim. Najwięcej, 1370, ma powstać w Katowicach. Najmniej to 30 mieszkań w miejscowości Nowa Dęba w województwie podkarpackim. Mieszkania powstaną także w województwie pomorskim, dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim i małopolskim. Pierwsze z nich zostaną oddane do użytkowania w 2019 r. Kolejne lokalizacje, w których powstaną mieszkania z tanim najmem poznamy najpewniej w najbliższych miesiącach. Następne województwa, w tym np. łódzkie, przygotowują listę wstępnych lokalizacji dla programu.

Program Mieszkanie Plus stopniowo się rozwija. BGK Nieruchomości podpisało pierwszych 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Zgłoszone tereny obejmują 180 ha i może powstać tam ok. 15 tys. mieszkań. Spółka podpisała także 3 listy intencyjne ze spółkami Skarbu Państwa i 2 podmiotami prywatnymi, posiadającymi atrakcyjne nieruchomości gruntowe, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe. A to dopiero początek, bo tylko owocna współpraca narodowego operatora z deweloperami może zaowocować jak największym zbliżeniem się do zakładanej przez rząd liczby 100 tys. nowopowstałych mieszkań rocznie. W ten sposób wzrośnie też zapewne w przyszłości zainteresowanie deweloperów rynkiem mieszkań na wynajem, co pozytywnie wpłynie na ten sektor gospodarki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*