Na co zwrócić uwagę najmując mieszkanie?

Szukając mieszkania do wynajęcia, możemy spotkać się z różnymi ofertami. Często zdarza się tak, że opis mieszkania z ogłoszenia daleko ma do rzeczywistości, a na pierwszym spotkaniu właściciel nie wspomina o niekorzystnych szczegółach. Na co zwrócić zatem uwagę najmując mieszkanie? O tym w poniższym artykule.

Koszty wynajęcia mieszkania 

Najważniejszą kwestią przy wynajmie mieszkania, na którą większość osób zwraca uwagę, są koszty jego wynajęcia, takie jak kaucja, czynsz czy opłaty za dodatkowe media.

Kaucja to jednorazowa opłata, zwrotna (pod pewnymi warunkami) przy zbyciu mieszkania przez najemcę. Jest to jedyna opłata, jaką właściciel może pobrać z góry. Najbezpieczniej jest ją wpłacić dopiero w momencie podpisania umowy. Natomiast, gdy kaucję zdecydujemy się zapłacić wcześniej, warto poprosić o pisemne potwierdzenie wpłacenia lub dokonać jej przelewem z odpowiednim jego tytułem. Najczęściej jest ona w wysokości miesięcznego czynszu, lecz może też wynieść nawet równowartość sześciomiesięcznego lub rocznego czynszu, w zależności od umowy. Kaucja ma stanowić zabezpieczenie dla właściciela mieszkania w sytuacji, gdy lokator nie pokryje należności w związku z opróżnieniem lokalu. Mowa tu o czynszu, opłatach za media, a także wyrządzonych szkodach w lokalu przez najemcę. Warto pamiętać, że właściciel nie może jej zatrzymać bądź przeznaczyć na usuwanie bieżących usterek, ani odnawiania prawidłowo użytkowanego sprzętu. 

Najmując mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, z czego składa się czynsz. Zazwyczaj obejmuje on opłaty administracyjne, opłaty za wodę, prąd i gaz, opłatę stałą dla właściciela ustalona w umowie, a czasami także opłaty za media. Jeżeli na czynsz składają się opłaty za ogrzewanie i wodę, warto ustalić, czy są one stałe i płatne ryczałtem, czy zależą od wskazań liczników. Gdy zależą one od liczników, pamiętajmy by oszczędnie z nich korzystać. Wysokość czynszu zależy m.in. od lokalizacji mieszkania, jego wielkości i stanu, a nawet okresu w jakim wynajmujemy. Przykładowo szukając mieszkania na wynajem we wrześniu możemy spodziewać się wysokich czynszów, gdyż wtedy też studenci poszukują swojego lokum na okres studiów. 

Do kosztów dodatkowych możemy zaliczyć opłaty za wodę, prąd, gaz (wtedy gdy nie są one uwzględnione w czynszu) oraz Internet czy śmieci. Często możemy się spotkać, że w ofercie wynajmu mieszkania będzie podana orientacyjna wysokość rachunków, które musimy opłacić we własnym zakresie. Jest opcja czynsz plus opłaty. Tu warto dowiedzieć się, w jaki sposób naliczane są te opłaty, aby móc zaoszczędzić. 

Stan mieszkania i jego wyposażenie

Zanim zdecydujemy się wynająć mieszkanie, musimy skontrolować jego stan i sprawność instalacji. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kuchnię oraz łazienkę – ustalmy jakie znajdują się tam sprzęty i czy są one sprawne. Ponadto musimy sprawdzić wentylację w tych pomieszczeniach (szczególnie, jeśli nie posiadają one okien). Niesprawna wentylacja może spowodować, iż w mieszkaniu pojawi się grzyb. Jeśli tak się już stało, nie decydujmy się na takie mieszkanie, gdyż jest to niezdrowe, a dodatkowo mogą one generować nieprzyjemne zapachy. 

Nie zapomnijmy również o oknach, ogrzewaniu czy instalacji elektrycznej. Warto zaznaczyć, że nieszczelność okien będzie powodować wychłodzenie mieszkania (szczególnie zimą), a to może wiązać się z wyższymi opłatami za ogrzewanie. 

Zwróćmy uwagę na jego typ i specyfikę – dla przykładu ogrzewanie elektryczne może wiązać się z wysokimi rachunkami za prąd. Rozmieszczenie i ilość gniazdek elektrycznych jest również istotne w wynajmowanym mieszkaniu, ponieważ wpływa na komfort jego użytkowania. Ważny jest również ich dobry stan, dzięki czemu możemy bezpiecznie z nich korzystać. Na tym etapie, warto zapytać się właściciela, kto ponosi koszty ewentualnych napraw. 

Lokalizacja mieszkania 

Mieszkanie powinniśmy wynająć w dogodnej dla nas lokalizacji. Najlepiej, aby znajdowało się ono, jak najbliżej naszej pracy lub uczelni, gdyż nie będziemy tracić czasu i pieniędzy na dojazdy. Ponadto warto zorientować się, co znajduje się w okolicy wynajmowanego lokum np. sklepy, parki, przychodnie, restauracje, puby i kluby. Jeżeli mieszkanie znajduje się przy ruchliwej drodze lub zatłoczonym miejscu, pierwsze hałasy usłyszysz już podczas oględzin – w takiej sytuacji lepiej nie decydować się na tę lokalizację. Lepiej zdecydować się na spokojną okolicę, gdzie będzie można odpocząć w ciszy. 

Umowa najmu mieszkania 

Umowa najmu mieszkania powinna regulować wszystkie najważniejsze aspekty z tym związane. Zanim podpiszemy taką umowę, należy ją dokładnie przeczytać oraz sprawdzić, czy osoba, z którą ją zawieramy, ma prawo do dysponowania mieszkaniem. Dodatkowo warto poprosić właściciela o okazanie jego aktu własności, dzięki czemu możemy uniknąć oszustwa. 

Przy wynajmie mieszkania należy zwrócić uwagę także na rodzaj umowy. Do takich umów zaliczamy umowę najmu okazjonalnego, umowę na czas określony i umowę na czas nieokreślony. W zależności od jej rodzaju, będzie się różnił okres wypowiedzenia, co jest szczególnie ważne w razie rezygnacji z najmu mieszkania. 

W przypadku umowy najmu okazjonalnego oraz umowy na czas określony żadna ze stron nie może jej wypowiedzieć, bez podania przyczyny. Jeżeli podpiszemy taką umowę na 2 lata, to dopiero po upłynięciu tego czasu możemy z jej zrezygnować. Natomiast przy umowie na czas określony, każda ze stron może ją wypowiedzieć w terminie określonym w umowie lub w przepisach.

Sąsiedzi i współlokatorzy 

Sąsiedzi bywają różni, dlatego też warto wiedzieć coś na ich temat. Pytając innych sąsiadów możemy dowiedzieć się, czy nie ma jakiś problemów. Dość często zdarzają się takie sytuacje, że mieszkające osoby, w nocy słuchają głośno muzyki lub organizują hałaśliwe spotkania ze znajomymi. Próby uciszenia takich sąsiadów mogą wiązać się z różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami.

Wynajmując mieszkanie ze współlokatorami, warto wiedzieć, jaki jest system sprzątania, a także zwrócić uwagę na czystość pomieszczeń. Nikt nie chce korzystać z brudnej łazienki czy kuchni. 

Podsumowując, jest wiele kwestii, na które musimy zwrócić uwagę, najmując mieszkanie. Przede wszystkim są to wszystkie koszty z nim związane, stan jego zachowania, lokalizacja, a nawet sąsiedzi. Zbyt wysoka cena najmu nie jest zachęcająca, a z drugiej strony zbyt niski czynsz może być podejrzany. Powinniśmy zorientować się, ile wynosi średni czynsz wynajmu mieszkania w danej okolicy, dzięki czemu unikniemy nadmiernych kosztów, a także zmniejszymy ryzyko oszustwa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*