Jak wynająć tanie mieszkanie?

Znalezienie najlepszego lokum na wynajem nie jest rzeczą łatwą i może się przedłużać, co może wpłynąć nie tylko na naszą sytuację mieszkaniową, ale i finansową. Zdeterminowani, będąc bez dachu nad głową, możemy się bowiem zgodzić na niekorzystną dla nas propozycję.
By uniknąć takiej sytuacji, wystarczy wcześniej zwrócić uwagę na pewne koszty i warunki wynajmu. Spowoduje to, że dobrą ofertę wypatrzymy stosunkowo wcześnie i nie narazimy się na wysokie koszty. Nawet jeśli mieszkanie, które wyszukaliśmy nie będziemy chcieli wynajmować przez długi czas.

Z kim i u kogo wynająć tanie mieszkanie?

Na samym początku należy postanowić z kim będziemy szukać mieszkania na wynajem. Jeśli chcemy i możemy to zrobić z kimś, zmniejszymy koszty wynajmu, dzielone wtedy z paroma osobami. Zwiększymy sobie w ten sposób także wybór potencjalnych mieszkań do wynajęcia. Te nieco droższe przy podzieleniu opłat na parę osób również będziemy mogli wziąć pod uwagę. Wynajem mieszkania w parę osób to rozwiązanie szczególnie popularne wśród studentów. W zasadzie nie ma jednak przeszkód, by samemu nie wcielić w życie takiego rozwiązania. Jest jednak jeden warunek.

Osoby, z którymi będziemy chcieli wynajmować mieszkanie musimy wybrać rozważnie, tak by nie wpaść w konflikty z nimi. Choćby tak głupie jak to, kto więcej zużywa wody. Bierzmy tutaj przykład ze wspomnianych studentów. Oni, doświadczający w trakcie studiów wielu przeprowadzek, po pewnym czasie nabierają nader cennych umiejętności dobrego doboru współlokatorów i bezkonfliktowego życia z nimi.

Odpowiadając na drugą część pytania, warto tutaj polecić wynajem lokum, w którym mieszka także właściciel. Taka sytuacja powoduje, że najczęściej nie będzie ono drogie, ponieważ właściciel będzie dokładał się do rachunków. Poza tym mieszkanie z kimś zazwyczaj zmniejsza dystans między wynajmującym a najemcą.

Przypilnowanie i zarządzanie mieszkaniem sposobem na wynajem

Redukcję kosztów wynajmu można też spowodować tzw. „przypilnowaniem” komuś mieszkania. Robią tak czasem osoby, które na pewien czas muszą gdzieś wyjechać i pilnie szukają kogoś w zamian za uiszczanie przez tę osobę jedynie opłat eksploatacyjnych. Najczęściej jednak spotkamy się z taką ofertą u znajomych lub członków rodziny.

Pewną odmianą tego sposobu na tani wynajem jest bycie zarządcą określonego mieszkania. Podnajmujemy wtedy mieszkanie komuś, samemu będąc najemcą. W zamian za niższą cenę wynajmu to my zajmujemy się szukaniem lokatorów oraz opłacaniem rachunków. Na taką ofertę raczej nie trafimy w ogłoszeniach, lecz sprytnie orientując się w sytuacji właściciela mieszkania możemy zapewnić sobie niższe koszty najmu. Jeśli zauważymy, że skarży się on na czasochłonne opłacanie kolejnych rachunków i jeszcze bardziej mozolne szukanie lokatorów, rysuje się przed nami szansa na zgodę na takie właśnie rozwiązanie.

Kiedy szukać taniego mieszkania na wynajem?

Najlepiej omijać miesiące letnie i wrzesień, kiedy wynajmujący mieszkania mogą przebierać wśród potencjalnych lokatorów. Powód jest prosty. Właśnie wtedy lokum szukają studenci, uczący się w obcym mieście. Po tym czasie cena prawdopodobnie się obniży, bo i szukających jest mniej. Trzeba tutaj jednak uważać, bo fakt, że na mieszkanie nie zdecydował się nikt w gorącym dla wynajmujących okresie może świadczyć o niskim standardzie nieruchomości lub nieadekwatnej do warunków mieszkaniowych cenie. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na szukanie taniego mieszkania np. w październiku, dobry traf nakieruje nas na mieszkanie, z którego ktoś niedawno się wyprowadził, a jego właściciel „na gwałt” szuka osób, by jego nieruchomość nie stała pusta, nie generując przez to żadnych dochodów.

Gdzie poszukiwać mieszkania?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na obrzeżach miasta. Tam cena za wynajem z powodu oddalenia od wielu punktów miasta będzie niska. Jeśli ta część miasta jest dobrze skomunikowana z centrum, możemy na tym dobrze wyjść, dokładając jedynie do koniecznego biletu miesięcznego, który byłby tutaj najtańszym rozwiązaniem.

Koszty eksploatacji i kaucja

Szukając mieszkania, bierzmy pod uwagę tylko oferty, w których w miarę szczegółowo rozpisane są koszty eksploatacyjne. Sprawdzajmy też, które dokładnie opłaty znajdują się w czynszu. Czy zawiera się w nim woda i prąd? To ważne pytanie, które pozwoli nam uniknąć zdziwienia przy wezwaniu o opłacenie wysokiego rachunku.

Bardzo ważnym aspektem comiesięcznych opłat jest sprawa ogrzewania. Najdroższe w użytkowaniu jest elektryczne ocieplanie mieszkania. A jeśli do tego w ten sposób zasilana jest kuchenka, nie wierzmy, że opłaty za prąd nie będą szczególnie wysokie. Będą na pewno wyższe, niż w przypadku klasycznego ogrzewania na gaz lub paliwa stałe. Obniżyć rachunek może za to prąd na doładowanie. Przy spotkanych ofertach jest to pozycja warta odznaczenia plusem.

Kaucja za mieszkanie powinna z kolei być na poziomie wysokości miesięcznego wynajmu. Z dużą rezerwą traktujmy oferty z wysokością kaucji przewyższającą znacznie miesięczną opłatę. Ktoś może po prostu wykorzystać okazję, powiększając swój zarobek. Chyba że wyższa kaucja podyktowana jest drogimi sprzętami znajdującymi się w mieszkaniu.

Pamiętając te wszystkie, dość proste do zastosowania, zalecenia, dokonamy najlepszego przesiewu ofert. Kiedy znajdą się przed naszymi oczami te najlepsze, łatwo porównamy koszty, lokalizację i standard wyłonionych mieszkań. Stąd już o krok do wprowadzenia się do taniego mieszkania, a jednocześnie spełniającego nasze oczekiwania względem warunków mieszkaniowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*