Jak bezpiecznie nająć mieszkanie?

Wynajem mieszkania zawsze wiąże się z ryzykiem, że natrafimy na nieuczciwego najemcę lub zostanie przed nami pominięty jakiś istotny szczegół, przez który narazimy się na duże koszty lub pewne niedogodności mieszkaniowe.

Wynajem Bezpośrednio lub przez pośrednika

Na samym początku naszych poszukiwań należy zwracać uwagę czy w ogłoszeniu jest jasno określone kto wynajmuje mieszkanie, czy może pośredniczy w tym biuro nieruchomości lub agent. Czasem zdarza się też, że jeszcze przed zobaczeniem mieszkania pośrednik będzie chciał pobrać opłatę za przekazanie adresu i kontaktu do mieszkania. Takich sytuacji należy bezwzględnie unikać.

Jak sprawdzić właściciela mieszkania?

Do tego, wynajmujący powinien zawsze upewnić się co do właściciela mieszkania, w skrajnym przypadku sprawdzając na stronie rządowej księgę wieczystą, do której będzie on. jako właściciel nieruchomości, wpisany. W ten sposób unikniemy oszustów. Prosząc o dokumenty takie jak akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej, najemcy z drugiej strony powinni być przygotowani na to, że wynajmujący sprawdzi także swoich przyszłych lokatorów, by uniknąć np. kradzieży. 

Pytania o opłaty – nie zapomnieć o żadnej

Podczas rozmowy o warunkach najmu pamiętajmy o zapytaniu się o wszelkie możliwe koszty. Są to: opłaty za ogrzewanie (tutaj ważny jest jego rodzaj), za czynsz, za sam wynajem. Zorientowanie się w cenie energii i opłat eksploatacyjnych niech będzie poparte przedstawieniem rachunków z ostatnich miesięcy, przy czym bądźmy ostrożni na manipulacje. Może się okazać, że w okresie, którego dotyczy dany rachunek mieszkanie nie było wynajmowane na stałe żadnej osobie i stąd tak niskie opłaty. Przed rozmową pilnujmy jednak, żeby wszystkie najważniejsze opłaty były szczegółowo rozpisane już w ogłoszeniu.
Warto zastanowić się nad tym, czy dodatkowy koszt w postaci ubezpieczenia dostępnego np. na http://ubezpieczeniekredytowe.pl/ nie jest mądrym rozwiązaniem. W ten sposób zabezpieczymy się przed dodatkowymi, nieprzewidzianymi wydatkami. Spokojny sen jest bardzo ważny.

Terminy, czynsz i kaucja

Przyjrzyjmy się też opłacie czynszowej, co dokładnie wchodzi w jej skład. Wreszcie ustalmy na samym początku termin płatności za wynajem, by uniknąć nieporozumień. Dokładnie określony czas trwania umowy będzie tutaj jeszcze ważniejszy. Z tego względu nie kierujmy się zanadto zaufaniem i przeczytajmy całą umowę, od początku do końca. Dopilnujmy, żeby znalazł się w niej zapis o kaucji, którą często płaci się właścicielowi. W innym wypadku każdy wypadek czy awaria w mieszkaniu może przyczynić się do zatrzymania przez właściciela całej kaucji wpłaconej na poczet dokonanych zniszczeń.

Pośpiech raczej niewskazany

Trzeba powiedzieć, że bezpieczny najem mieszkania nie może odbyć się w tempie ekspresowym. Dajmy zarówno sobie, jak i właścicielowi, trochę czasu do namysłu. Wtedy z większym prawdopodobieństwem nie zapomnimy o czymś ważnym, przez co nagle nie rozwiążemy umowy z powodu np. przeoczeniu braku np. pralki. O ostatecznej decyzji poinformujmy po spotkaniu, choćby to miało odbyć się tylko pół godziny po nim. Pośpiech nigdy nie służy dobrym decyzjom, o czym, najmując mieszkanie, należy pamiętać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*