Kiedy można wynająć mieszkanie zakupione dzięki MdM?

Program rządowych dofinansowań do kredytu hipotecznego Mieszkanie dla Młodych pomógł przez cztery lata ponad 75 tys. osób w nabyciu własnych czterech kątów. Nie musimy jednak mieszkać w zakupionym lokum lub domu całe życie. Przyjrzyjmy się, kiedy beneficjenci programu mogą komuś wynająć zakupione dzięki dopłacie mieszkanie.

Podstawowe warunki MdM

Program MdM adresowany jest głównie do osób poniżej 35. roku życia. Wyjątki stanowią małżeństwa, w których jedno ze współmałżonków nie skończyło jeszcze 36 lat, a drugie już tak. Jeśli chodzi o wyjątki, to rodziny wielodzietne z co najmniej trójką dzieci obejmuje większy limit dotyczący metraża objętego dopłatą. Powiększenie się rodziny skutkuje też zamianą mieszkania mniejszego na większe.

Stare lokum można wtedy wynająć. Będąc beneficjentem rządowego programu, którego ostatnia pula środków zostanie rozdysponowana na początku 2018 r., można zakupione mieszkanie wynająć. Jednak nie od razu.

Cierpliwość przy wynajmie opłaca się

By wynająć lub sprzedać nabyte z dopłatą mieszkanie należy poczekać 5 lat, liczone jednak od roku kalendarzowego, który nastąpił po roku, w którym dokonano zakupu. Może to w praktyce oznaczać, zwłaszcza jeśli nabędziemy nieruchomość na początku roku, kiedy startują zapisy MdM, że dopiero po 6 latach zyskamy możliwość wynajęcia naszego mieszkania lub domu.

Przepisy, sprecyzowane w 2015 r., są dość restrykcyjne także w innym obszarze. Nie można wynająć zarówno całego mieszkania, jak i jego części. W początkowym okresie musi więc ono w całości służyć tylko i wyłącznie beneficjentom programu MdM. Ponadto, w omawianym czasie, mieszkanie musi być podporządkowane celom mieszkaniowym, nie mogąc służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, czy to w formie wynajmu czy prowadzenia gabinetu czy kancelarii.

Wynajmując mieszkanie w pierwszych latach kredytowania, narażamy się na zwrot części dopłaty. Stanowi ona kwotę wypłaconej dopłaty pomnożonej przez iloraz liczby miesięcy do końca 5-letniego terminu i liczby 60 (odzwierciedlającą 5 lat, w którym nie można wynająć mieszkania).

Jak sprawdzić wysokość przysługującej dopłaty MdM?

Myśląc o przeznaczeniu lokum na cele inwestycyjne, warto więc przeczekać 5-letni okres karencji, inaczej zawsze stracimy część dofinansowania MdM. A nie jest ono małe, choć nie może przekroczyć pewnych limitów co do powierzchni mieszkania i jego ceny. Zyskać można od 10 do 30% wskaźnika średnich kosztów budowy metra kwadratowego w określonym województwie i jego stolicy, zależnie od liczby wychowywanych dzieci.

Przed rozpoczęciem starań o uzyskanie dofinansowania warto sprawdzić na ile dofinansowania można liczyć, w czym pomoże kalkulator dopłat z serwisu: http://mdm.edu.pl/. Kwota ta może się wahać od kilkunastu do nawet 80 tys. zł lub więcej. Podejmując się wynajmu w okresie karencji, widzimy więc, że część, którą będzie trzeba spłacić wcale tak mała nie będzie. Nie zmienia to faktu, że wynajem mieszkania nabytego dzięki państwowemu dofinansowaniu może z czasem okazać się wyśmienitą inwestycją.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*